Archiwum

"Bezpieczna Cyberlandia", czyli o bezpieczeństwie w Cyberprz

2013.03.20

Stowarzyszenie obecnie realizuje, ze środków Fundacji Dzieci Niczyje, projekt pod nazwą "Bezpieczna Cyberlandia". Jest to program zajęć przygotowujących nauczycieli do edukacji dzieci, młodzieży i ich rodziców na temat zagrożeń w Internecie.
"Bezpieczna Cyberlandia", czyli o bezpieczeństwie w Cyberprzestrzeni. Stowarzyszenie obecnie realizuje, ze środków Fundacji Dzieci Niczyje, projekt pod nazwą "Bezpieczna Cyberlandia". Jest to program zajęć przygotowujących nauczycieli do edukacji dzieci, młodzieży i ich rodziców na temat zagrożeń w Internecie.

 Wielu rodziców często nie do końca zdaje sobie sprawę, co robią ich dzieci w Internecie i na jakie niebezpieczeństwa są narażone podczas serfowania w necie. Z drugiej strony nie doceniają wpływu mediów elektronicznych na życie swoich pociech, a co za tym idzie bagatelizują znaczenie zdarzeń w wirtualnym świecie. Tymczasem skutki logowania się są nie tylko rzeczywiste, ale w niektórych przypadkach nawet dramatyczne. Dzieci mogą być "połknięte" przez Internet, skrzywdzone na wiele różnych sposobów, a także same mogą narażać innych na skrzywdzenie. Na warsztatach z nauczycielami z rzeszowskich szkół edukatorzy rozmawiają o zagrożeniach w Necie, sposobach ich zapobiegania, oraz o tym jak rozwiązywać problemy już istniejące,angażując do współpracy rodziców. Ponad 50 % młodych ludzi spotyka się z przemocą werbalną w sieci. Zazwyczaj są to wyzwiska wulgarne kierowane do dzieci w internetowych rozmowach lub przy użyciu telefonu, ale stosunkowo często są to akty poniżania, ośmieszania czy szantażowania. 29% młodych internautów deklaruje, że ktoś podawał się za nich, wbrew ich woli. 14 % internautów podaje, że wbrew ich woli kiedy ktoś publikuje w sieci ośmieszające dziecko materiały, jak zdjęcia, filmy, teksty Do projektu zostało zakwalifikowanych 10 szkół i do wakacji przeprowadzono zajęcia w 6-ciu szkołach:

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 SP Nr.12
35-301 Rzeszowie

ul. Lwowska 17

Gimnazjum Nr 8 i SP Nr.21